Τα βραβεία Edublogs για το 2012

Καλή χρονιά με υγεία, χαρά και έμπνευση!

Και μιας και μιλάμε για έμπνευση, δε θα μπορούσα να ξεκινήσω με καλύτερο post από τα βραβεία Edublogs για το 2012!

Είκοσι διαφορετικές κατηγορίες, είκοσι νικητές και και ογδόντα προτεινόμενοι, όλοι πολύ δημιουργικοί! Παρακάτω, λοιπόν, αναλυτικά όλα τα blogs και οι άνθρωποι που θα αποτελέσουν σημαντικό κομμάτι της έμπνευσής μας και φέτος:

Καλύτερο προσωπικό blog

Νικητής: Seomra Ranga (http://www.seomraranga.com/)


Επιλαχόντες:
  • Speech Techie - Sean Sweenie (http://www.speechtechie.com/) 
  • Film English - Kieran Donaghy (http://film-english.com/) 
  • Free Technology for Teachers - Richard Byrne (http://www.freetech4teachers.com/) 
  • Gridjumper's Blog (http://gridjumper.net/) 


Καλύτερο ομαδικό blog 

Νικητής: Edutopia (http://www.edutopia.org/) 

Επιλαχόντες
  • ASHAsphere (http://blog.asha.org/) 
  • Nerdy Book Club (http://nerdybookclub.wordpress.com/) 
  • Digital Leader Network (http://www.digitalleadernetwork.co.uk/) 
  • Edudemic (http://edudemic.com/) 


Καλύτερο πρωτοεμφανιζόμενο blog 

Νικητής: Edutech for Teachers - Jamie Forshey (http://edutech4teachers.edublogs.org/) 



Επιλαχόντες
  • Edcetera - Rafter blog | straight talk on ed tech (http://edcetera.rafter.com/) 
  • Quests and Treks - A teacher's journey - Daniela Bunea (http://questsandtreks.edublogs.org/) 
  • Speech Adventures - Mary Huston (http://speechadventures.com/) 
  • Diane Ravitch's Blog (http://dianeravitch.net/) 


Καλύτερο blog τάξης 

Νικητής: Mrs. Yollis' Classroom Blog (http://yollisclassblog.blogspot.com/) 



Επιλαχόντες
  • Fabulous 5S (http://5s2012.edublogs.org/) 
  • 4KM And 4KJ @ Leopold Primary School (http://4kmand4kj.global2.vic.edu.au/) 
  • 3/4C & 3/4K @ UPPS (http://upps.global2.vic.edu.au/)  
  • 3/4C @ The Junction (http://tjps34c.edublogs.org/) 


Καλύτερο blog μαθητών 

Νικητής: Jaden's Awesome Blog (http://jadensawesomeblog.blogspot.com/) 



Επιλαχόντες
  • MEAOW @ Josie's Blog (http://josiesblog.global2.vic.edu.au/)  
  • Hanna B. gradstudentSLP (http://hbslp.wordpress.com/) 
  • SLP_Echo (http://slpecho.wordpress.com/) 
  • GBM Corner (http://www.gbmcorner.com/) 


Καλύτερο blog εκπαιδευτικής τεχνολογίας / διαμοιρασμού πηγών  

Νικητής: Free Technology for Teachers - Richard Byrne (http://www.freetech4teachers.com/)



Επιλαχόντες
  • Speech Techie - Sean Sweenie (http://www.speechtechie.com/)
  • Edutopia (http://www.edutopia.org/) 
  • Pediastaff (http://www.pediastaff.com/blog/) 
  • Edukwest (http://www.edukwest.com/) 


Καλύτερο blog δασκάλου 

Νικητής: speech-language-therapy.com - Caroline Bowen (http://speech-language-therapy.com/)



Επιλαχόντες
  • The Nerdy Teacher - Nicholas Provenzano (http://www.thenerdyteacher.com/) 
  • Ctrl Alt Teach - Catherine "Cat" Horton Flippen (http://www.ctrlaltteach.com/) 
  • Integrating Technology - Kathleen Morris (http://primarytech.global2.vic.edu.au/) 
  • Teacher Tom (http://teachertomsblog.blogspot.com/) 


Καλύτερο blog βιβλιοθήκης 

Νικητής: Образователен блог (http://ilieva-dabova.blogspot.com.es/)



Επιλαχόντες

  • Mighty Little Librarian - Tiffany Whitehead (http://www.mightylittlelibrarian.com/) 
  • Bulldog Readers - Julie Hembree (http://bellbulldogreaders.edublogs.org/) 
  • Watch. Connect. Read. - Mr. Schu (http://mrschureads.blogspot.com/)
  • The Adventures of Library Girl - Jennifer LaGarde (http://www.librarygirl.net/) 


Καλύτερο blog διευθυντή ή διοικητικού στελέχους σχολείου 

Νικητής: Darcy Moore (http://darcymoore.net/)



Επιλαχόντες:

  • The Principal of Change - George Couros (http://georgecouros.ca/blog/) 
  • Детски клуб СОУЕЕ (http://kids.souee.org/index.php?page=50&section=6) 
  • A Principal's Reflections - Eric Sheringer (http://esheninger.blogspot.com/) 
  • This and That - Jon Castelhano (http://jcastelhanothisandthat.blogspot.com/) 

Καλύτερη ανάρτηση blog με τη μεγαλύτερη επιρροή 

Νικητής: Jaden's Awesome Blog - "Ten Things I've Learned From Blogging" (http://jadensawesomeblog.blogspot.gr/2012/08/ten-things-ive-learned-from-blogging.html)



Επιλαχόντες:

  • Mrs. Yollis' Classroom Blog - "November is Family Blogging Month" (http://yollisclassblog.blogspot.gr/2012/11/november-is-family-blogging-month.html) 
  • Lexical Linguist - "Nomenclature and basic functions of Twitter" (http://lexicallinguist.wordpress.com/2011/02/21/nomenclature-and-basic-functions-of-twitter/) 
  • Teach From The Heart - "Evaluate Me, Please" (http://teachfromtheheart.wordpress.com/2012/04/24/evaluate-me-please/) 
  • Angela Maiers - "12 Things Kids Want From Their Teachers" (http://www.angelamaiers.com/2012/02/12-things-kids-want-from-their-teachers.html) 

Καλύτερος tweeter (άτομο) 

Νικητής: Tara Roehl - @SpeechyKeenSLP



Επιλαχόντες:

  • Martin Burrett - @ICTmagic 
  • Ross Mannell - @RossMannell 
  • Jerry Blumengarten - @cybraryman1 
  • fboss - @fboss 

Καλύτερο hashtag στο Twitter 

Νικητής: #UnfollowBullying
(student-initiated, student-led anti-bullying campaign blogs.egusd.net/ub/ from Elk Grove USD)



Επιλαχόντες:

  • #slpeeps
    (For speech and language professionals) 
  • #comments4kids
    (way for students and teachers to find blogs to comment on and to get their own posts commented on)
  • #edchat
    (education hashtag) 
  • #ukedchat
    (education in UK) 

Καλύτερο διαδικτυακό εργαλείο 

Νικητής: Twitter (http://www.twitter.com)
From: emmabrooks.ca 

Επιλαχόντες:

  • Glogster EDU (http://edu.glogster.com/) 
  • DropBox (https://www.dropbox.com/) 
  • Edmodo (http://www.edmodo.com/) 
  • Pinterest (http://www.pinterest.com) 

Καλύτερο Podcast 

Νικητής: A.T.TIPSCAST (http://attipscast.com/)



Επιλαχόντες:

  • Infinite Thinking Machine (http://www.infinitethinking.org/) 
  • TED Talks - Education (http://www.youtube.com/teded) 
  • Nerdy Cast (https://itunes.apple.com/us/podcast/nerdycast/id514797904) 
  • Geek SLP (http://www.geekslp.com/) 

Καλύτερη χρήση Video και Media 

Νικητής: Literacy Shed (http://www.literacyshed.com/)



Επιλαχόντες:

  • HipHughes History (http://www.youtube.com/hiphughes) 
  • Mr. Avery's Class (http://mravery.edublogs.org/) 
  • Khan Academy (https://www.khanacademy.org/) 
  • Shelly Terrell (http://www.livebinders.com/play/present?id=202342) 

Καλύτερο εκπαιδευτικό wiki 

Νικητής: English Classroom (http://englishclassroombg.wikispaces.com/)



Επιλαχόντες:

  • ICTMagic (http://ictmagic.wikispaces.com/) 
  • English for ESO and Bachillerato (http://englishfl3eso.wikispaces.com/WELCOME+TO+OUR+WIKI) 
  • Digital ID (http://digital-id.wikispaces.com/) 
  • Student Made Maths Movies (http://studentmathmovies.wikispaces.com/) 

Καλύτερο δωρεάν και ανοιχτό PD 

Νικητής: EdWeb (http://edweb.net)



Επιλαχόντες:

  • Twitter Math Camp (http://www.twittermathcamp.com) 
  • TeachMeets (http://teachmeetinternational.org/) 
  • Simple K12's Webinars (http://community.simplek12.com) 
  • EdCamps (http://edcamp.org/) 

Καλύτερο Κοινωνικό Δίκτυο για Εκπαιδευτικούς 

Νικητής: LifePulp (http://lifepulp.com)



Επιλαχόντες:

  • Edmodo (http://www.edmodo.com/) 
  • Pedia Staff (http://www.pediastaff.com/) 
  • ISTE - SIGVE (http://sigve.weebly.com/) 
  • The aPlaNet Project (http://aplanet-project.org/) 

Καλύτερη εφαρμογή για κινητά και φορητές συσκευές 

Νικητής: Flying Books App

From: itunes.apple.com 


Επιλαχόντες:

  • Evernote 
  • Night Zookeeper Drawing Torch 
  • DropBox 
  • FluencyFinder 

Καλύτερο επίτευγμα ζωής 

Νικητής: Tim Rylands - @timrylands



Επιλαχόντες:

  • Jenny Zhu - @Jennyzq 
  • Darcy Moore - @Darcy1968 
  • Al Rogers 
  • Sir Ken Robinson - @SirKenRobinson 

Σχόλια

Δημοφιλείς αναρτήσεις από αυτό το ιστολόγιο

30 δραστηριότητες Πολλαπλής Νοημοσύνης για... νεογέννητα!

Δυσορθογραφία: Συμφωνικά συμπλέγματα

8+1 μαγικοί τρόποι για ανοίξει ένα παιδικό βιβλίο!